de آب و هوای مالزی

 

 

آب و هوای مالزی... 


مالزی دارای هوای مطبوع استوایی با بارنهای ملایم در سراسر سال می باشد. همچنین مناطق مسكونی و تفریحی در ارتفاعات با هوای همیشه بهاریدر سرتاسر كشور وجود دارد. مجاورت کشور مالزی با خط استوا و دریاهای مختلف سبب شده هر دو بخش این کشور (مالزی غربی و شرقی) آب و هوایی گرم، مرطوب و پر باران داشته باشد. در همه قسمت های کشور، دمای هوا در سراسر سال، بین 21 تا 32 درجه سانتی گراد است و میانگین آن در نواحی پست ساحلی،26  درجه ی سانتی گراد است و میانگین آن در نواحی پست ساحلی ،26 درجه ی سانتی گراد است. مناطق ییلاقی واقع در ارتفاعات تا حدودی آب و هوای خنک تری دارند: به عنوان مثال، متوسط دمای هوای بلندی های کامرون (highlands cameron) در ایالت پاهانگ در حدود 18 درجه ی سانتی گراد است. اختلاف دما بین ماه های خشک و پر باران،بین دو تا چهار درجه یسانتی گراد است. رطوبت متوسط هوا در مالزی ، بالا و در حدود 80 درصد است.

باد های موسمی شمال شرقی که از ماه اکتبر (مهر) تا مارس (اسفند) در سرتاسر دریای چین می وزد، باعث بارش باران های شدیدی در سواحل شرقی مالزی، ساراواک و صباح می شود. دو ایالت کداح و پرلیس که در قسمت های شمالی مالزی واقع هستند نیز تحت تاثیر باد های موسمی شمال شرقی (خلیج تایلند و دیای چین) هستند. باد های موسمی جنوب غربی که بین ماه های می و سپتامبر (اردیبهشت تا شهریور) می وزد. باعث می شود هوای خشک تری در تمام کشور به جز ساحل غربی حاکم شود. در این فصل در ساحل غربی ، بارندگی وجود دارد.در مالزی ،باد های شمال شرقی نسبت به باد های جنوب غربی بیشتر باران زا هستند.

میانگین بارندگی سالیانه در مالزی غربی ،2540 میلی متر است. در کم باران ترین منطقه ، یعنی حوالی پایتخت،به طور متوسط ،1650 میلی متر و در پرباران ترین منطقه ، یعنی تپه های مکس ولز (Maxwells Hills) ،به طور متوسط،5080 میلی متر ،است. در ایالت سارواک میزان بارندگی به 3048 میلی متر هم می رسد. در این منطقه ، سیلاب امری عادی و دایمی است. با توجه به میزان بارندگی در ایران 250 میلی متر در سال می توان گفت بارندگی در مالزی، بطور متوسط حدود 10 برابر ایران عزیز است.


آب و هوای گرم و دلپذیر 

مالزي در نظر بسياري از اروپاييان، كشوري با آب و هواي مطبوع مي باشد كه برای فرار از روزهای ابری دلتنگ کننده و زمستانهای سرد غم انگیز اروپا می باشد. بسياري از آسیائیهاي ساكن در اطراف این منطقه، آب و هوای اين منطقه را تحسین می کنند، مالزي داراي آب و هوايي نه خیلی گرم و نه خیلی بارانی است.

گستردگی مالزی از طرف شمال و جنوب منطقه استوایی است  به معنای داشتن آب و هوای همیشه خوب و قابل پیش بینی می باشد.

خورشید هر روز در حدود 12 ساعت در آسمان است كه در حدود 6 ساعت در ارتفاعی قرار می گیرد که اشعه ها و پرتوهای آن بسیار زیاد است. درجه حرارت به سرعت تا دمای 32 درجه سلسیوس بالا خواهد رفت و تا بعدازظهر نيز باقی خواهد ماند. اما در طول شب این دما تا حدود 23 درجه سلسیوس پایین می آید و این چرخه در سال ادامه دارد.

شدت نور خورشید بوسیله بادها و بارانهای موسمی از اقیانوس هند و دریای جنوبی چین به مقدار زیاد تعدیل خواهد شد. ميزان بارندگی درآپریل و نوامبر به بالاترين ميزان خود مي رسد. كه به طور میانگین میزان بارندگی در این دو ماه بیش از 250 میلی لیتر  است.

باران در مالزي تقریباً ًهمیشه به صورت طوفان همراه با آذرخش و صاعقه است كه بیشتر در بعدازظهر شروع می شود و در حدود یک یا دو ساعت ادامه مي يابد. بعد از آن آسمان آبي و خورشيد در آسمان ديده خواهد شد.

مالزی از لحاظ بارندگی در میان کشورهای دیگر رتبه ششم را دارد اما این بارندگی همیشه به سرعت تمام مي شود و اكثراً شما در آنجا روزهاي باراني خواهید دید.

آب و هوای گرمسیری و آفتاب شديد باعث بالا بودن نسبي رطوبت است كه ميزان رطوبت را در حدود 97% در روز و 62% در شب برآورد مي كنند. بسياري از خارجيان به سرعت به چنین آب و هوایی عادت مي كنند.

اگر شما از یک منطقه خشک به مالزی وارد می شوید چنین آب و هوایی در ابتدا بسیار دلپذیر است كه بعد از چند هفته بدن شما به چنین رطوبتی عادت خواهد کرد.

البته آب و هواي مالزی در هر منطقه به طور باورنکردنی متفاوت از بقيه مناطق است و بسیاری از اعضاء MM2H از هوای خنک منطقه کوهستانی داخل شبه جزیره مالزی لذت می برند. مکانهایی مانند تپه frasers و بلندیهای Cameron مناطقي بسیار مشهور و مدرن است كه درجه حرارت آن جا از سطح دریا پايين تر است.

اگر شما از پنجره محل کارتان به بیرون نگاه می کنید و از هواي سرد و يا خشك وبرفي لذت نمي بريد چرا دوران بازنشستگی تان را در یک بهشت گرمسیری سرسبز با سواحل آفتاب گیر و ارتفاعات سرد تصور نمي كنيد. اعضاء MM2H مالزی را مکانی توصيف مي كنند كه همیشه در رویاهای خود می دیدید.

آب و هوا در منطقه استوايي مالزي بسيار دلپذيرو گرم است  و دماي منطقه استوايي همواره كمتر از 30 درجه سلسيوس  باقي مي ماند و باراني ملايم در طول سال وجود دارد.  به طور كلي آب و هواي محلي،  استوايي است كه با قرار گرفتن در معرض بادهاي موسمي باران آور جنوب غربي ( آپريل تا اكتبر) و  شمال شرقي ( اكتبر تا فوريه) باراني ملايم و زيبا را به همراه دارد.

مناطق كوهستاني آب و هوايي مطلوب و و بهاري دارد. كشور داراي مناظر طبيعي چشم نوازي نظير مناطق كوهستاني و سرسبز كامرون، سواحل زيباي پيننگ و جزاير لنكاوي است. جاذبه هاي توريستي در بخشهاي اصلي مانند كوالالامپور، پيننگ و ملاكا با هم تركيب شده اند و مالزي را به بهشتي رويايي براي مسافران تبديل كرده اند. جنگل هاي انبوه و باشكوه، بيابانها و دريا ها در منطقه Borneo مكان مناسبي براي دوست داران طبيعت و ماجراجويان مي باشند.

 


نرخ ارز


 

DATE  : 12 JUN 2018

ساعت بروزرسانی به وقت کوالالامپور:

نرخ حواله دلار :تماس

نرخ حواله رینگیت :تماس

آب و هوا

آمار سایت


Online 135
Today 823
Month 32042
Total 463911

Facebook

All right reserved to Gato travel company © 2015