de درباره ویتنا م

 

 

درباره ویتنا م...

 

 

 

نام رسمی کشور: جمهوری سوسیالیستی که با نام رایج ویتنام معروف است.

پایتخت ویتنام: هانوی

مساحت: 331.210 کیلومتر مربع

جمعیت: 90,388,000 نفر

 

مردم و گروه های قومی: ویتنام از چندین گروه قومی تشکیل شده است که این اقوام در سراسر منطقه گسترش یافته اند.

مهمترین قوم ویت یا (کینه) که منشاء مغولی دارند می باشد همچنین از اقوامی چون خمر، چم، هوا و همونگ می توان نام برد.

فرهنگ مردم ویتنام: در طول قرن ها بومی های باستانی ویتنامی با کشاورزی برنج خیس پایه های اقتصادی خود را توسعه  می دادند. برخی از عناصر فرهنگ ملی ویتنامی که ریشه های چینی دارند از قبیل: نقاشی بر روی عناصر مختلف از آیین کنفوسیوس و تائویسم که در نظام سیاسی و فلسفه سنتی می توان دید. تاثیر مردم مهاجر - مانند کانتونی، هاکا، هوکین و فرهنگ هاینان نیز در جامعه دیده می شود، در حالی که دین ملی مردم بودیسم است که به شدت با فرهنگ عامه در هم آمیخته شده است. در سده های اخیر، تأثیر فرهنگ غربی، به ویژه فرانسه و ایالات متحده، در ویتنام آشکارا دیده می شود. فرهنگ سنتی ویتنامی مترکز است بر انسانیت و هماهنگی در ارزش های خانواده و جامعه که به شدت در نظر گرفته شده است. در دوران مدرن، زندگی فرهنگی مردم ویتنام به شدتتحت تاثیر رسانه های دولتی و برنامه های فرهنگی قرار گرفته شده است. 

 

زبان: ویتنامی


ادیان: ویتنام یک کشور مذهبی است. برای بسیاری از ویتنامیها: ماهایانای بودیسم، تائویسم و

آیین کنفوسیوس از ادیان غالب کشور بوده است، که به شدت موثر بر فرهنگ ملی ویتنامیها می باشد.

 

 نهادهای سیاسی: جمهوری کمونیستی تک حزبی

رئیس جمهور: ترونگ تان سانگ

نخست وزیر: نگوین تان دونگ

 

جغرافیای سیاسی

جمهوری سوسیالیستی ویتنام با مساحت 331210 کیلومتر مربع در قسمت شرقی شبه جزیره هند و چین در منطقه جنوب شرقی آسیا واقع شده‌است. ویتنام از شمال با جمهوری خلق چین همسایه بوده و از شرق به خلیج Tonkin و دریای چین جنوبی محدود است. این کشور از غرب با کشور لائوس و در قسمت جنوب غرب با کشورکامبوج مرز مشترک دارد. ویتنام از جنوب نیز به دریای چین جنوبی محدود است. ویتنام باریکه طویلی به طول یک هزار مایل می‌باشد که از کرانه دلتای رود مکونگ در جنوب تا مرز چین در شمال بطول 1650 کیلومتر امتداد دارد. طول سواحل این کشور 3444 کیلومتر است. 

 

جغرافیای طبیعی

بطور کلی ویتنام از سه منطقه شمالی، منطقه مرتفع مرکزی و دلتای رودمکونگ تشکیل شده‌است. از نظر جغرافیای طبیعی این کشور باریکه طویلی بطول یک هزار مایل از دلتای رود مکونگ در جنوب تا دلتای رود سرخ در شمال امتداد دارد. دو رودخانه اصلی کشور، رود مکونگ و رود سرخ میباشد. رود مکونگ بطول 4 هزار کیلومتر و دلتای آن در جنوب بعنوان بزرگترین رود جنوب شرق آسیا و هفتمین رود قاره آسیا می‌باشد که از کشورهای چین، تایلند و لائوس و کامبوج گذشته و به ویتنام وارد میشود. رود سرخ و دلتای آن در شمال محل اصلی تشکیل مدنیت در این کشور بوده‌است.

 

تقسیمات کشوری

شهر هانوی

شهر هانوی بعنوان مرکز سیاسی و فرهنگی کشور در منطقه شمالی ویتنام قرار دارد. متوسط دمای این شهر 23 درجه سانتیگراد با رطوبت بیش از هشتاد درصد میباشد.این شهر جزء هیچیک از استانهای کشور به حساب نیامده و دارای شهرداری مستقل میباشد. شهرهای هوشی مین و هایفونگ نیز وضعیت مشابه‌ای دارند با این تفاوت که از نظر جمعیت و وسعت از هانوی بزرگتر میباشند.

 

شهر هوشی مین

شهر هوشی مین یا بندر سابق سایگون مرکز حکومت ویتنام جنوبی بوده‌ است که پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور بنام رهبرفقید این کشور نام گذاری شده‌است. شهر هوشی مین در حال حاضر قطب اصلی اقتصاد ویتنام محسوب می‌گردد. این شهر بیش از 38 درصد از تولید ناخالص داخلی ویتنام را بخود اختصاص داده‌است.

 

بندر هایفونگ

بندر هایفونگ یکی دیگر از مناطق استراتژیک و مهم در منطقه شمال ویتنام بشمار می‌آید. این شهر در زمان جنگ‌های استقلال طلبانه و آزادیخوانه ویتنام راه اصلی مواصلاتی نیروهای شمالی کشور بوده‌است. در حال حاضر این بندر با سرمایه گذاری‌های صورت گرفته یکی از قطبهای اقتصادی ویتنام میباشد.

 

شهر هواِ

شهر هواِ واقع در جنوبی‌ترین قسمت منطقه شمالی ویتنام دارای متوسط دمای 25 درجه سانتیگراد می‌باشد و یکی از قطبهای گردشگری ویتنام بشمار می‌آید.

 

آب و هوا

ویتنام دارای آب و هوای موسمی استوایی میباشد. منطقه شمالی بواسطه مجاورت با چین از هوایی کاملاً استوایی برخوردار نمی‌باشد ولیکن قسمت جنوبی این کشور کاملاً دارای آب و هوایی استوایی و برخوردار از ویژه گیهای آن میباشد. متوسط دما در هانوی 23 درجه و در هوشی مین 26 درجه سانتی گراد است.

 

اقتصاد

ویتنام با جمعیتی حدود 90,388,000 نفر و وسعتی بالغ بر 331210 کیلومتر مربع یکی از کشورهای تابعه بلوک شرق و اقتصاد کمونیستی است که در سالهای اخیر و به ویژه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تلاش موثری برای آزاد سازی اقتصاد خود به خرج داده و پس از حدود 11 سال گفتگوی سخت با اعضای سازمان جهانی تجارت، از سال 2007 به این سازمان پیوسته‌است.

 

www.gatotravel.com

 


نرخ ارز


 

DATE  : 12 JUN 2018

ساعت بروزرسانی به وقت کوالالامپور:

نرخ حواله دلار :تماس

نرخ حواله رینگیت :تماس

آب و هوا

آمار سایت


Online 615
Today 965
Month 26622
Total 463911

Facebook

All right reserved to Gato travel company © 2015